Co musisz wiedzieć o automatyce magazynowej

Gdzie się sprawdza

Rozwiązania proponowane przez automatykę magazynową najlepiej w przestrzeniach gdzie składowane jest dużo towarów i dodatkowo ich rotacja jest częsta. Chodzi tu o wydajność tych procesów. Gdy w magazynie pracują ludzie, to po jakimś czasie ich wydajność spada i procesy w nim zachodzące trwają dłużej i wzrasta ryzyko uszkodzeń towarów – wynika to ze zmęczenia ludzi. Automatyka magazynowa wyklucza ten problem, ponieważ czynnik ludzki jest ograniczony do niezbędnego minimum, a wszelkie prace polegające na przenoszeniu i załadunku towarów wykonują maszyny. Dzięki temu można mieć pewność, że wydajność zawsze będzie na najwyższym poziomie – w końcu maszyny się nie męczą i nie potrzebują przerw. Oczywiście, nadal trzeba brać poprawkę na możliwą usterkę, która może sparaliżować cały proces – jednak wszystko jest tak programowane, aby nie zaistniała taka sytuacja.

Automatyka magazynowa – logistyka

Jeśli chcemy wprowadzić rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej do magazynu to musimy najpierw odpowiednio przygotować magazyn, a następnie przygotować się na duży wydatek pieniężny. Jeśli chodzi o przygotowanie magazynu to niezbędne będzie wykonanie odpowiednich czynności z zakresu logistyki. Pozwoli to na określenie umiejscowienia wszystkiego, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na to, jak automatyka magazynowa będzie wydajna. Trzeba dokładnie określić drogi przepływowe i ich szerokość po to, aby wszystkie maszyny mogły swobodnie transportować towary z miejsc przyjęć na półki i z półek do miejsc odbiorów.

Zakup maszyn i urządzeń do automatyki

Automatyka magazynowa wymaga nie tylko maszyn i urządzeń, lecz także odpowiednich regałów (najczęściej są to regały paletowe) oraz systemu informatycznego, który będzie zarządzał wszystkimi maszynami i procesami magazynowymi. Oczywiście poprawne wdrożenie tego rozwiązania i jego konfiguracja jest zadaniem dla specjalistów. Każdy musi się też przygotować na to, że wyposażenie, które ma obecnie w magazynie może okazać się niekompatybilne z systemem informatycznym. W rezultacie niezbędny będzie zakup nowych maszyn i to właśnie jest największym kosztem. Inwestycja, jaką jest automatyka magazynowa, gdy dobrze przemyślana i wykorzystana w odpowiednim magazynie, zwróci się w szybkim tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.